Risale-i Nur Ukrayna Kiev Kitap Fuarında

10-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve dört gün süren Uluslararası Kitap Fuarına, Organizasyonun Sözler Neşriyata yaptığı davet ile katıldık.

Büyük bir mekânda düzenlenen Fuara çok sayıda yayın evi katılmıştı. Standımız, tevafuklu Kuranlar ile muhtelif dillerden ve hususen Rusça Risale-i Nurlar ile ve üzerlerinde bulunan manzara resimleri ile donatıldı.

Dört gün boyunca Rusu, Dağistanlısı, Azeri ve Türkü ile hizmet edildi. Birçok insan defalarca standımızı ziyaret ettiler. Kendilerine, oralarda meşhur olan Türk lokumu ikram edilen çoğu Ukraynalı ve Rus olan ziyaretçilere abilerimiz uzun uzun yaptıkları sohbetten sonra risaleleri takdim ettiler.

Kiev’deki Türkiye Kültür Ataşemiz yapılan davet üzerine; Büyükelçiliği temsilen geldi. İştirakimizden ve faaliyetimizden dolayı çok sevindi ve tebrik etti ve ziyaretçilere dağıtmamız için getirdiği hediyeleri standımıza bıraktı. Yanında çalışan Rus çalışanına Rusça İman Küfür Muvazeneleri hediye edildi.

Standımızın giriş tarafına dikkat çekecek şekilde ‘KİMSİN, NECİSİN, NEREDEN GELİYORSUN, NEREYE GİDİYORSUN, KÂİNATI KİM YARATTI, EBEDİ BİR GENÇLİK VARMI, DÜNYADA VAZİFEN NEDİR.’ gibi sualler büyük harfler ile yazılıp asıldı ve bu sualler birçok kişinin standa girmesine vesile oldu.

Fuarın üç gününde de, Türkiye’den fuara katılan Şemsettin TÜRKAN abimiz orada bir salonda nurlardan konferans verdi. Konferans sonlarında katılımcılara nurlar hediye edildi. Dinleyenlerden birisi konuşmadan sonra standa geldi ve epey kitap okudu. 20. mektuptaki«Ve İleyhil Masir» kelimesinin izahını okuduktan sonra sanki şuram serinledi ve ferahlandım deyip göğsünü gösterdi. Sonra öğrendik ki kendisi Pedegog imiş, “ben eskiden komünist idim. Kafam çok karışıkdı. Şu okuduklarımdan sanki kaç yıllık istifade ettim. Bundan sonra hayatımı değiştirmem lazımdır” dedi.

Üniversite öğrencilerinden bir grup gelip kitap aldılar. Üniversitelerinin kütüphanelerine kitap koymayı teklif ettiler. Sonradan o üniversitelerin kütüphanelerine paketler halinde Risale-i Nurlar takdim edildi. Medya mensupları standımıza gelip mülakatlar yaptılar. Yaşlı bir bayan kendisi yayıncı ve çok aktif biri ve aktif bir görevde…. Standa geldi inceledi, sevinerek dedi ki; Türkiye her alanda terakki ediyor. Bir saat kadar kendisi ile sohbet edildi. Nurların orada neşriyatı için, yardımcı olacağını söyledi.

Bu arada Etrafımızdaki stantlarla da alakadarlığımız oldu. Karşı stantta Daniel isminde bir ekonomi öğrencisine gençlik rehberi ve nurlardan hazırlanmış broşürler ve lokum hediye ettik. Kendisi çok memnun oldu. Sonradan kendi işinde asıl söz sahibi olan annesi, Daniel ve abisi gelip onlarda bize hediye verdiler.

Ukraynalı Müslüman üniversiteli bir genç iki defa üst üste yanımıza geldi. Konferansa katıldı. Sonra dershaneye geldi geç saatlere kadar ders dinleyip ağabeyler ile sohbet etti. İki genç teğmen iki üç defa geldiler. Risaleler aldıktan sonra konferansa katıldılar.

Zaman zaman Şemsettin TÜRKAN abimiz ile stantlara ziyaretler yapıldı. Japon kültür merkezi yetkilisi olan Japon ile tanışıldı. Standımıza geldi. Hem kendine hem Japon kültür merkezine koymak için çokça risaleler aldı, “Türkiye’nin Japon depremindeki külli Yardımlarını millet olarak asla unutmayacağız” dedi.

Stantların birisinde dünyaca meşhur zatların tarihçelerinin satıldığını gören bir abimiz Üstadımızın Rusça tarihçelerini onlara takdim etti. Onlarda hemen alıp vitrinlerine koydular. Yine kitap verdiğimiz gençlerden birine ertesi gün telefon açıldı, “bugün hastayım fuara gelemedim, fakat şuan da verdiğiniz kitabı okuyorum” dedi.

Bir psikologa gençlik rehberi verilmişti. Ertesi gün tekrar geldiğinde “Fuardaki on binler ile kitap içinde en kıymettarını bu kitap gördüm” dedi. Yine medarı şükran bir hadise bulunduğumuz yerdeki o kadar stantlar içinde yan tarafında ayrı küçük bir odacığı olan tek stant bizdik. Buda Allahın bir lütfu oldu, çünkü mescidi olmayan Fuarda biz namazlarımızı hep bu küçük odacıkta kıldık.

İnşallah 2012 Mayıs ayındaki daha şümullü Fuara katılmak temennisi ile Kiev’den ayrıldık.

www.NurNet.org

Sozler Nesriyat

Sözler Neşriyat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi / Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı

Aykosan San. Sitesi 4’lü A Blok K:3 No:244

İkitelli – Başakşehir / İSTANBUL

Tel:(212)671 2547 – Pbx

Fax:(212)671 2549 sozler@sozler.com.tr

ŞUBE:

Hobyar Mah. Ankara Cad. Fahrettin Kerim Gökay İşhanı No: 31/10

Cağaloğlu -Fatih / İstanbul

Tel:(212)527 1010

Fax:(212)520 8231

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: