Samimi muhabbet, karşılıksız ivazsız bir kardeşlik olsa…

Dört tip Nur Talebesi vardır :
Birincisi; Risale-i Nurdaki hakikatlerle anlaşır, cemaatle anlaşamaz.
İkincisi; Cemaatle anlaşır, hakikatlerle anlaşamaz.
Üçüncüsü; Hem cemaatle, hem de hakikatlerle anlaşır.
Dördüncüsü; Ne cemaatle, ne de hakikatlerle anlaşır.

Bir Nur Talebesinde mukavemet ve kayyumiyet felsefesi hükmetmelidir. Bunların çeşitli göstergeleri vardır. Mesala, bir Nur Talebesi yalnız kaldığı zaman mukavemetini devam ettirebiliyorsa mukavimdir. Kayyumiyet ise hizmetteki sebat ve devamdır. “Buranın hizmeti benimle kaim ve daim, ben hizmete gitmezsem hizmet çatlar, derse gitmezsem hizmet yıkılır”  tarzında bir halet-i ruhiyedir.

Bir Nur Talebesinin iki türlü düşüşü vardır. Biri ani ve def’i. Bu tür düşüşde ayılma çabuk olabilir.  İkincisi tedrici düşüş. Bu birinciden daha tehlikeli.  Hayattaki tavizler ile insan tedricen yıkılır ama farkında bile olmaz.

Bir Nur Talebesi kardeşini kıskansa, rahmet ve taksimat-ı ilahiyeyi ittiham etmiş olur. Kardeşini kıskanan bir Nur Talebesi yerinde sayar bir adım dahi atamaz.  Bir Nur Talebesi kendisini uhuvvet ve tesanüde mecbur bilecek. Meselemiz ferdi ve şahsi bir mesele değil. Mesele Kur’anın hakkaniyeti bütün kalplere çakılsın. Cemaatin en büyük kuvveti tesanüddür. Samimi muhabbet karşılıksız ivazsız bir kardeşlik olsa o cemaat dağlardan daha rasihdir.

Prof.Dr. Şener Dilek’in Notlarından

1 tane yorum yapılmış

  1. Mahmut Algam (emk. ask.) dedi ki:

    Yıllarca budavada sebgat etmiş bir hizmetiniz var Allah c.c razı olsun.Düsturları iyibilen bir kadelmizsiniz bu kadar inşkaka,iltiyama sebebyet veren hadiselere niçin mani olunmadı…böyle yazib neşretmek kolay.Ben acizane her 15 günde okunması emredilen ”ihlas”düsturlarına niçin riayet edilmiyor berak ediyorum. Üstad hz.defalarca ben bu hakikatları her kese kabul ettiririm, benim sizden istedğim ”mabeyninizdeki tesanüdünüzü ve ittihadınız arzu ediyorum” buyurmuş…ben şunu anladımki üstadımız bizlerden ”bir birinzi sevin ,nazlanmayı kaldırın ,ihtlafa sebebiyet vermeyn”

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: