Sri Lanka’da “Bilim ve İslam; Risale-i Nur Perspektifi” Konferansı Yapıldı

Âdem Aleyhisselam’ın dünyada ilk ayak bastığı yer olarak bilinen Sri Lanka’dan nurlu haberler geliyor. Hindistan’ın güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan yirmi bir milyonluk ada ülkesi olan Sri Lanka’da güzel faaliyetler var.

Türkiye’den ve çeşitli civar ülkelerinden de katılımın olduğu toplantılarda, Filipinler Risale-i Nur Enstitüsü Başkanı ve Risale Haber yazarlarından Muhammed Rıza Dalkılıç konu hakkında Risale Haber’e bilgi verdi. Üniversiteler, İslam dernekleri ve mescidlerde derslerin devam ettiğini belirten Dalkılıç; başkent Colombo’da büyük bir dershane-i nuriye’nin olduğunu ve Türkiye’deki nur talebelerini buraya davet ettiklerini söyledi.

Dalkılıç şöyle devam etti:

Bir haftadan beri bulunduğumuz Sri Lanka’da cihan baha hizmetleri müşahede ediyoruz. Başta Türkiye’den Arif Elbistanlı ağabeylerin gayret ve himmetleri ve Sri Lanka’da Asim Alawi ağabeyin sahabet, hamiyyet ve cevvalane hizmetleri hakikaten görülmeye değer.

Sri Lanka uleması ve bahusus Jamiatul İslamiye ve Ezher Üniversitesi’nin kardeşi Zahira Üniversitesi talebeleriyle Başkent Colombo’da bulunan yedi ayrı Üniversite’de nurları okuyan talebeler gayretleriyle bizleri de şevke getirdiler.

Sri Lanka senelerce İngiliz müstemlekesi olmuş, 1965’te hürriyetini kazandıktan sonra da senelerce devam eden iç karışıklık ve kargaşanın merkezi olmuş. Budistlerle Hindular arasında on beş sene devam eden iç savaş ise dünyada eşine rastlanmayan bir şiddetle bastırılabilmiş. Ülkenin sulh durumuna gelmesiyle, Nur dersanesinin açılması aynı senede yani 2009 senesinde olmuştur.

Sri Lanka’da evvela Jamiatul İslamiye’de bir gün süren bir toplantı yaptık.

Akabinde Kandi şehrine geçtik ve burada altı vakıf tarafından düzenlenen bir konferans verdik. Avustralya’dan gelen Fahri Balcı ağabey; devlet üniversite’sinde “Bilim ve İslam; Risale-i Nur Perspektifi” konulu konferansı veriyor. Aynı saatlerde biz ise “Young Asia” televizyonunda “Interview- Mulakat” konulu tv programına misafir olduk. Bu program televizyon tarafından dört kez yayınlanacak.

Üniversiteler, İslam dernekleri ve mescidlerde dersler devam ediyor. Sri Lanka; Adem babamızın vatan-i aslisinden sonraki ilk ayak bastığı topraklar. Ve şimdi bu güzel ada “Nur Adası” oluyor.

Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da büyük bir dershane-i nuriyemiz var, bu vesile ile Türkiye’den herkesi davet ediyoruz.

Ömer Çelebi / Risale Haber

 

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: