Tahirî Mutlu ve Zübeyir Gündüzalp Ağabeyler Dualarla Anıldı

1900 yılında Isparta’ya bağlı Atabey ilçesinde doğan Tahirî Mutlu ağabey 1920 tarihinden itibaren dört yıl demiryollarında askerlik yaptı. Savaş sonrasında gazilik unvanı ve madalyası aldı. Kendisine gazilik maaşı da bağlandı. Ancak, o bu maaşı almadı.

1931 yılında Risâle-i Nur ile tanıştı.Barla’ya giderek Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret etti. Bu ziyaret kendisini çok etkiledi. Bunun neticesi olarak Risâle-i Nur hizmetinde yerini almaya başladı.1942 yılında Ayetü’l-Kübra Risâlesi’nin bastırılmasını sağladı. 1943’te Denizli ve 1948’de Afyon hapishanelerinde yattı. Ayrıca, 1958 yılında Ankara ve 1960’ta Isparta’da da hapis yattı. Mahpusluğu sırasında da boş durmadı. Etrafındakilere iman hakikatlerini anlatmak için büyük gayret sarf etti. Karşılaştığı sıkıntıları hiçbir zaman kendine dert edinmedi. Her zaman hizmeti birinci planda tuttu.

Tahirî Mutlu ağabey Bediüzzaman’ın talebesi olmaktan iftiharla söz etmektedir.

Bediüzzaman Hazretleri; “ Tahirî’nin bize o kıymettar kalemiyle Cennet taamları gibi çok tatlı ve huri libası gibi çok güzel yazıları, burada herkesi lezzetle mütalaya sevk ediyor. Ve onun ma‘sûme iki mübarek kızlarının yazdıkları nüshalar, burada kadınlar, kızlar âleminde geziyor, görenleri Risâle-i Nur’a cezb ediyor. Çok çalışkan ve fedakâr Tahirî’nin kesretli hediyeleri, bizleri çok borç altında bıraktı” ifadelerine yer vermiştir.” (Kastamonu Lâhikası, s. 86).

Ömrünü iman hizmetinde geçiren Tahiri Mutlu 3 Nisan 1977 tarihinde vefat etti. Vasiyetine uyularak Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedildi.

Zübeyir Gündüzalp ağabey; 1920 senesinde Konya’nın Ermenek kazasında dünyaya geldi.1939 yılında Postanede memuriyete başlar 1944 yılında Risale-i Nurları tanır.1946 yılında Emirdağ’ına giderek Üstad’ı ziyaret etti.Üstadı tanıyıncaya kadar adı Zeyver olan Zübeyir Gündüzalp bu ziyaret esnasında Üstad tarafından adı Zübeyir olarak değiştirilir 1948 yılında İlk defa 5 Mart 1948’de tutuklanır. Üstad’la birlikte Afyon’da tevkif edilerek altı ay tutuklu kalkmıştır. Yanlışlıkla tahliye edildiği zaman, sırf Üstadından ayrılmamak için tahliyesinin yanlış olduğunu bildirerek tekrar cezaevine girer.

Zübeyir Gündüzalp 2 Nisan 1971 Cuma günü İstanbul’da vefat etti Vefat sırasında başucunda merhum Dr. Sadullah Nutku, Mehmet Fırıncı, Eyüp Ekmekçi ve Mustafa Ekmekçi vardır. Dr. Sadullah Nutku’nun sunduğu zemzem suyunu içer. Gözlerini yumduğu andan itibaren bulunduğu odada tarif edilmez güzel bir koku yayılır. Hatta vefatından sonra da aynı kokunun birkaç ay devam ettiği, orada kalanlar tarafından ifade edilmiştir.

Eyüp Sultan kabristanında medfun bulunmaktadır.

Risale-i Nurlarlara büyük hizmetleri olan Tahirî Mutlu ağabey ve Zübeyir Gündüzalp ağabeyler vefat yıldönümleri münasebetiyle tüm Risale-i Nur dershanelerinde okunan hatimler ve dualarla anıldı.

Başta üstadımız Bediüzzaman Hazretleri’ne ve vefat etmiş ağabeylerimize Allah(cc)’den rahmet diliyoruz, Mevla nur hizmetinde bulunan kardeşlerimizi şefaatlerine nail etsin yollarından ayırmasın üstadımıza yakışır talebe etsin inşaallah amin

Çetin KILIÇ /LÜLEBURGAZ

www.NurNet.Org

Tahiri Mutlu Ağabey Hakkında: http://www.nurnet.org/tahiri-mutlu-1900-1977/

Zübeyir Gündüzalp Hakkında: http://www.nurnet.org/risale-i-nurun-kahramanlarindan-zubeyir-gunduzalp/

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: