Üç yuva yıkıcı: İçki, kumar ve iç mimar!

İç mimari mesleği ile uğraşanlar yanlış anlamasınlar ancak mesleklerinin bazı risklerini onlara anlatmak istiyorum.

Özellikle iç mimari ve tasarım üretiminde önde olan İtalya, İspanya’nın süratle krize yönelmesi bazı sosyal hastalıkları bize hatırlattı.

Bu üç sosyal hastalık aile de ve ülke de ekonominin çöküşünün görünmeyen psikososyal nedenidir.

Batının “Hedonizm, Egoizm ve Komfortizm” hastalıkları çöküşün işaretleri olarak düşünülmelidir. Bu sosyal hastalık belirtileri bizde de çokça rastlanır oldu.

Zevkçiliği, bencilliği ve kişisel rahatını yücelten bireylerin çoğunlukta olduğu hiçbir aile mutlu olamaz, hiçbir kurum devam edemez ve hiçbir toplum ayakta kalamaz.

Bu üç hastalığın sonucu..

İnsanların tembelleşmesi, lüks ve eğlencenin yüceltilmesi, görev ve sorumluluk duygusunda azalma olması, israfın, aç gözlülük ve doyumsuzluğun yaygınlaşması, sosyal ilişkilerde saygının ve empatinin değerini yitirmesi, bencilliğin teşvik edilmesi sonucu toplum da bazı değerler geriler.

Sevgi, saygı, güven, merhamet ve sorumluluk değerleri zarar görür.

Halkın düzene sevgi ve güveninin zayıflaması ile birlikte toplumda adalet ve dürüstlük duygusunun gerilemesi sonucu gelir dağılımının bozulması ortaya çıkar.

 • Ahlaksız ticaret,
 • İlkesiz politika,
 • Faydasız ilim,
 • Emeksiz zenginlik,
 • Vicdansız haz ve
 • Çilesiz dindarlık varsa “hedonizm, egoizm ve komfortizm” sosyal hastalıkları bu değerleri bozmuş demektir.

Kredi kartı tuzağı

Kredi kartını hazır nakit gibi algılaması ve kredi kartına taksit adı altında tuzak uygulamalar alışveriş çılgınlığını teşvik ediyor. Karşılıksız sermaye olan kredi kartlarının bankaların gelirlerinin dörtte birini karşılaması tesadüf değildir.

Tüketici davranışını etkileyen sosyal hastalıklar insanda temel özdenetim mekanizması olan “İstek ve ihtiyaç” dengesini bozulmasına sebep oluyor. Hoşuna giden bir kıyafet, ev eşyası, kişiye özel tuzakları ihtiyacı olmayan şeyi almamız sonucunu doğuruyor.

Yetinme duygusu yani kanaat hissini zedeleyen modern yaşam tasarruflu yaşamayı eski kafalı olmak olarak sundu.

“X” kuşağı gençlik

Yemeyeceksen, harcamayacaksan, neden kazanıyorsun? diyen eşler şirketleri batırmaya devam edecekler.

Hatta bir genç çalışanımız iyi maaş aldığı halde işten ayrılmıştı. Kalite standartları gereği neden ayrıldığını öğrenmek istedik ve sorduk aldığımız cevap ağzımızı açık bıraktı. 25 yaşındaki genç “Burda iyi kazanıyorum ama harcamaya zamanım olmuyor neden çalışayım ki?” demişti.

Amacı yemek içmek ve eğlenmek olan “X” kuşağı gençlere insani değerleri öğretmek ve yüksek idealler vermekten başka çözüm gözükmüyor.

Nevzat Tarhan – Haber 7

ntarhan@gmail.com

2 tane yorum yapılmış

 1. ESVET ÖZER dedi ki:

  Arkadaşlar,evliliklerde ALLAH rızası için yapılıyor mobilya yüzünden bozuluyor,tamam Müslüman zenginse usturubuyla alacak,ama fazlaya kaçılıyor.Peygamber zengindi,ama müsrif değildi,mobilyanın rengi yüzünden kavga çıkıyor.Düğüne gelenler dost olarak görülmüyor,kargo şirketi gibi görülüyor ve getirdiği şeye bakılıyor,altına vs ye..böyle olmaz,İslam bunu demiyor,artık Müslüman ailelerde davetiyeler var gavur işi,elinde davetiyesi olan giriveriyor salona,olmayan naşrıyor,böyle yok,bununla ilgili bir hadis bulun bana,yok çünkü bulamazsınız..Peygamber düğünleri nasıl yapıyordu,bir bakılsın.Senin tarafın,benim tarafım hikayesi var birde,birde geline takılan altınları ya eksik veriliyor yada hiç verilmiyor,mehire hiç dikkat edilmiyor,erkekler kadın hakkıyla ahirete gidiyorlar,kayınvalideler ve kaynatalar gelin hakkıyla gidiyorlar.Zenginlere haber salınıyor,fakirler unutuluyor,yada masa ayırımı yapılıyor,zenginlere ön masalar,fakirler salonların arkalarına atılıyorlar..o ne getirdi,bu ne getirdi hikayeleri de var tabi..buda işin tuzu biberi,ALLAH sonumuzu hayır etsin,ama sahabeler bizleri görseydi:Bunlar Müslüman değil derlerdi…

 2. erdem dedi ki:

  Yaşadığımız çağın hastalıkları bunları bilelim ve öz eleştiri yapalım ….

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: