Arjantin ve Şili’ye Nurlu Seyahat

Esselamu Aleykum Verahmetullahi Veberekatuhu

Güney Amerika Kıtasındaki bir çok ülkede her gün güzel inkişaflar var ve devam ediyor.

Arjantin’e Şili’den gelen Abdurrahman kardeşimizin tatlı ısrarı bizimde kendisi ile Şili’ye gitmemize vesile oldu.

Şili’ye gitmesine gidelim dedik ama karayolu ile gitmek belki 30 saat bizi yollara revan edecekti ama bir şehre daha uğrayıp gitmek bir hizmete daha vesile olması hikmetli ve makul idi karayolunun.. ve Buenos Aires’ten, Mendoza şehrine geçtik.

20 saat civarı bir seyahatin sonunda And dağlarının Arjantin tarafına bakan kısmı olan Mendoza şehrinde bir çok nurlu hizmet bizi bekliyordu.

Sabahleyin vardığımız Mendoza’da bir cami mevcud olduğunu öğrendik ve yerlilere sorarak camiyi bulmak nasib oldu, merkeze 15 dakika yürüme mesafesinde, Mısırlılara aid güzel geniş bir cami fakat malesef Türkiyedeki camiler gibi daima açık değil bazı gün ve saatler açık oluyor imiş.

Bir vesile ile cami vazifelilerine ualaştıktan sonra Mısırlı İmam Efendi ile görüşebildik.

Mendozadaki cami imamı Mısır Ezher Üniversitesi mezunu olup Nurları duyduğunu bildiğini söyledi.

Bizde Risalelerin mahiyetinden sonra dünya çapındaki Nur hizmetlerinden ve bilhassa Arap alimleri ve ezher üniversitesinin bu eserleri takbil ettiklerinden vs. bahsedince nazar-ı dikkati daha da perçinlendi ve sonra Ayetül Kübra’yı verdiğimizde okuduğu kısımların cezbi ile önce kendisi için Arapçalarından ve sonra camii cemaati içinde İspanyolca tercümelerinden taleb etti.

Bizim elimizde bulunan Arapça ve İspanyolca tercümeleri kendisine takdim ettik kendiside cemaate tevzi edeceğini söyledi
elhamdulillah.

Daha sonra buranın kitapevlerine uğradık; bir seneye karib bura kitapçılarında Risale-i Nurlar teşhir ediliyor ve satılıyor.

Bu şehirde çekirdek manada muhatap olanlardan İspanyol asıllı bir Ağabeyimizde 2-3 ayda bir Buenos Aires medresemizi bir kaç günlüğüne ziyarete geliyor ve bu manada muhatap olanların misalleri daha var hamd olsun.

Mendoza şehrinde bir günlük seyahatimizden sonra Şili başşehri olan Santiago’ya medresemize geçtik.

Şili Santiago medresemiz şehrin en merkezi yerinde elhamdulillah. Şili’de gördüğümüz en güzel noktalardan biri şu oldu ki Türklerin burda kesretli olması. Bu vesile ile Türklerlede bir ders halkası oluşmuş ve elhamdulillah çok neşeli dersler oluyor.

Şilide 500 civarı Türk vatandaşı var bu sayı Arjantinde belki 50 civarı diyebiliriz diğer ülkelerde ise hiç yok denecek kadar az belki.

Türklerin alakadar oldukları bir cami ve Araplarında alakadar oldukları bir diğer cami var.

Cuma günü biz Türklerin yaptırdığı mescide gittik 40’a karib bir cemaatle namazı eda ettik, mescidin kitaplığındada Nurlar nazarımıza çaptılar.

Camide tanıştığımız Pakistanlı samimi bir müslüman olan ve Santiago Devlet Üniversitesinde Profesor bir zatlada tanışıp Nurları takdim edip medresemize davet etmemiz kendisini çok memnun etti. Mescidde Risalelerde mevcud olması ve altındaki dükkanın tabelasında büyük harflerle Sungur ve Bayram isimleri de gözlerimizden kaçmadı ve bu vesileyle burda en başta üzerimizde hakları olan mezkur Ağabeylerimizin ruhuna Şiliden bir Fatiha okumaya vesile oldu.

Santiago’nun Meclis binasın muhafızlarına, Santiago polislerine ve halktan bir çoklarına kitap ve broşürlerimizden hediye ettik ve samimane kabul edip bir çokları lezzetle müteveccih oldular.

Santiago şehrinden sonraki durağımız San Antonio şehri idi.

Bu bölgede yaşayan Türklerin Nur dersine iştirak ettik ve gün boyunca güzel sohbetler oldu.

Pasifik okyanusunun küçük kıyı şehri olan bu bölgedede Şilili müslümanların olduğu haberini alınca çok sevindik ve onlardan biri ile görüşme imkanımızda oldu ve kendisi ile muhaveremizde Nurlara çok ciddi bir teveccüh gösterdi ve bizde eserlerden hediye ettik ve vazifeside muallimlik olduğundan talebelerine bu Nurları ulaştıracağını söyledi ve Arjantine döndüğümüzde aldığımız haberlere göre kısa zamanda hizmete sahabet etmeye başladığını duyduk.

Ordanda çok güzel müjdeler alarak seyahatimizi noktaladık bu geniş topraklarda seyahate devam edeceğiz biiznillah.

Fazla uzun tutmayıp hülasa ederek Arjantin-Şili Nur Talebelerinden tüm dünyadaki Ağabey ve kardeşlerimize binler selam ediyor dualarınızı bekliyoruz.

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: