İstanbul’daki Kiliselerde Dağıtılan Risale-i Nur’lar!

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Sayın Gabor Kiss’ten aldığımız davet üzre; Budapeşte Kilise Korosunun İstanbul’un muhtelif kiliselerinde vermiş olduğu konserlere Ruba Vakfını temsilen katıldık. 

 ( Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss- Saint Antoine Kilisesi)

Ruba Vakfının bastırmış olduğu Macarca Risale-i Nurları bu etkinliklerde nasıl dağıtabileceğimizin planlarını da yaparak konserlere iştirak ettik. Budapeşte Kilise Korosu yaklaşık 35 kişiden oluşuyor. Saint Antoine kilisesinde vermiş oldukları konsere, gerek Macar konsolosluk çalışanlarından gerekse de İstanbul’da yaşayan Macar ahaliden birçok kişi katıldı. Konser öncesi ve sonrasında birçok Macar ile tanışarak kendilerine Macarca Risale-i Nurları verme imkanımız oldu. Hatta bu kişilerden bir tanesi olan Konsolosluk çalışanına tercümeyi nasıl bulduğunu sorduk. Okuduğu birkaç satırı değerlendirdiğinde, eserin ifadelerinin orijinal ve benzersiz olduğu görüşlerini bizlere bildirdi.

Konser sonrası bir resepsiyon verildi. Resepsiyonda koro mensupları ve koro içersinde yer alan Macar Rahiplerle sohbet etme fırsatımız oldu. Kendileri bizlere; Tek Allah’ın kulları olarak müslüman ve hıristiyan aleminin bir dayanışma içersinde olarak, ateizme ve diğer inançsız fikir akımlarına karşı ortak hareket etmemiz gerektiğini, müslüman Türk halkını, İstanbul’u çok sevdiklerini, aramızdaki ihtilaf noktalarını değil inançtaki ortak noktaları nazara vermemiz gerektiğini bildirdiler.

( Macar Rahibe Macarca Risale-i Nurları Hediye ederken- Saint Antoine Kilisesi)

 

( Macar Bayanlara Macarca Risale-i Nurları Hediye ederken- Saint Antoine Kilisesi)

Resepsiyonda, Macaristanda firması olan bir işadamıyla tanıştık. Sohbetimiz esnasında, Ruba Vakfı olarak Risale-i Nurları Macarca’ya çevirme çalışmalarımızın devam ettiğini, elimizde çevirisi biten eserlerin olduğunu belirttik. Son derece memnun oldu ve kendisine bu eserlerden verip veremeyeceğimizi sordu. Biz de elimizde kalanları kendisine verdik. Hiç merak etmememizi, bu eserleri ihtiyaç duyan Macarlara Allah’ın yardımıyla ulaştıracağını belirtti.

Ruba Vakfı, Ekim 2012, İstanbul

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: