Mustafa İslamoğlu Risaleye Alçakça Bir İlave Yapmış

Mustafa İslamoğlu’nun “Kur’an’ı Anlama Yöntemi” isimli kitabında, Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin sözlerini çarpıtmaya yönelik alçakça yaptığı bir ilave neticesinde Mustafa İslamoğlu’na tepkiler gelmeye devam ediyor. İşte bu tepki verenlerden biri de Yazar Metin Karabaşoğlu, Karabaşoğlu Twitter hesabından bu konu ile ilgili şu tweetleri attı.

Şimdi önce Risale-i Nur’dan, Kuran’ın i’cazına, yani Allah kelamı olarak mucizeliğini ispata adanmış bir cümlecik aktaracağım: “Kur’an, arş-ı azamdan, ism-i azamdan, her ismin mertebe-i azamından geldiği için, bütün alemlerin rabbi itibariyle allah’ın kelamıdır.”

Bu cümle Kur’an’a adanmış bir hayat yaşayan Bediüzzaman’ın Kur’an’ın mucizeliğini ispata adadığı “Yirmi beşinci söz”ünde geçiyor. Ama Mustafa İslamoğlu’nun son kitabında, bu ifadeye alçakça bir ilave yapılmış, “Kur’an’dan sonra ” “ve Risale-i Nur” diye ekleme yapılmış. 25. söze atıfla hem de !. Yirmi beşinci sözde asla böyle bir ifade yok. Ama risale düşmanı bir iftira torbasının kitabında bu ekleme var.

O da, muhtemelen ilim adamı kılıklı başka bir iftira torbasının 1960’ta yazdığı bir makaleden, üstelik o ifadeyi dahi çarpıtarak almış. Mustafa İslamoğlu, Yirmi beşinci sözden ifadenin aslını tahkik etmek internet ortamında bir tık kolaylığında iken, üşenmiş. Büyük alim çünkü !

Ama tahkik etmediği o tahrifatı olduğu gibi kitabına koymaktan üşenmediği gibi, utanmadan, arsızca şunu da diyebilmiş: “en sonunda iş risaleleri Kur’an ile eşdeğer vahiy ilan etmeye gelip dayanıyor.” güya, “risaleleri okuduktan sonra” diye de kayıt düşmüş!

Şimdi Risale’de olmayanı Risale’ye ekleyen, söylemediği şeyi Bediüzzaman’a söyleten Mustafa İslamoğlu’nda ‘ilim namusu’ varsa, yapacağı şey:

O kitabı piyasadan toplatmak,
Tahkiksizce giriştiği tahrifat, iftira ve tekfirden dolayı tevilsiz, dolaysız, açık bir helallik!

Sonrasında biz nur talebeleri hakkımızı helal eder miyiz, o bize kalmış. Bediüzzaman’la olan hesaplaşması ise hesap gününde olacak!

Hayat böyledir: dürüst olacaksın, hesap yapmayacak, kendine konum biçmeyecek, aklını sevmeyecek, haddini bileceksin. Ümmetin takdirine mazhar kişiler ve eserler hakkında konuşmadan önce, dönüp kendine bakacak, ben mi yanlış gördüm diye soracaksın.

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: