Otobüs Seyahatlerinde Namaz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2014 yılında yaptırılan “Türkiye’de Dini Hayat Araştırması” hakkında gazetecilere bilgiler verildi. Araştırmaya göre nüfusunun yüzde 99,2’si Müslüman olan Türkiye’de her zaman vakit namaz kılanların oranının yüzde 42,5 olarak belirlendi, hiçbir zaman vakit namazı kılmayanların oranın ise yüzde 16,9 olduğu kaydedildi.

On iki günlük Zonguldak, Ankara, Kars, Bingöl, Sivas,İstanbul seyahatimde otobüslerin özellikle namaz için durduklarını görmedim, oysa mola yerlerinde çok güzel mescitler ve abdest alma yerleri yapılmış , mola saati namaz saatine denk geldiyse namazınızı kılabiliyorsunuz.

Burada dikkat etmek istediğim husus, namaz kılma oranının yüzde 42,5 olduğu ülkemizde böyle bir talebin karşılanmamasından ziyade otobüs yolcularının böyle bir talepte bulunmadıklarını gördüm. Rakamlara bakınca yolculardan yarıya yakını namaz kılıyor fakat namaz vaktinin çıkması pek kimseyi rahatsız etmiyor. Talep olmayınca arz da yapılmıyor.

Zaman zaman bu talepleri yapan yolcular olmuyor değil , fakat bu durumda bile ben namaz kılacağım , beni beş dakika beklermisin? Diyen yolcuya destek veren ne şoför ne muavin nede yolcuya rastlamak pek mümkün değil.

İstanbul’dan Kırklareli’ne giden otobüsten akşam namazı için Lüleburgaz terminalinde inen yolcuyu şoför beklemeyince saatte geç olduğu için yolcu Kırklareli’ne otobüs bulamadı geceyi Lüleburgaz’da geçirmek zorunda kaldı. Namazın önemini kavramış kazaya bırakmamak için o kadar sıkıntılara katlanan bir genç ve sadece beş dakika bile beklemeyen şoför ona sahip çıkmayan bir otobüs dolusu Müslüman.

Çetin KILIÇ

2 tane yorum yapılmış

 1. Abdülkadir haktanır dedi ki:

  S.A ÇETİN KILIÇ KARDEŞİMİ BU YAZISİ İÇİN TEBRİK EDERİM. BU BASİT BİR MESELE DEĞİL HER MÜSLÜMANIN DEVLETE BUİSTEĞİNİ ARZETMESİ LAZIM VE ELZEMDİR. MÜSLÜMAN DEVLETTE YAŞAN MÜSLÜMANLAR BU İSTEĞİ HİÇ ÇEKİNMEDEN DEVLETE ARZ ETMELİ. BU BAŞKA DEĞİL ESKİ DİNSİZ KANUNLARDAN ÇOK KÖTÜ BİR MİRASTIR. BUĞÜNKÜ DEVLETİMİZİN O DİNE İLE BAĞDAŞMAYAN MESELERİ HAL ETMEYE UĞRAŞIRRKEN, BUNUDA ARAYA SOKMASI TEMENNİ VE NİYAZIMIZ ARZ EDERKEN DEVLET REİSLERİMİZİ O DİNSİZ İDFARENİN YOLUNDA OLMADIĞİ İÇİN TEBRİK VE TES’İD EDERİZ. ABDÜLKADİR HAKTANIR.

 2. Selâmün aleykûm;
  Çetin kardeşim, senin gibi müzdarip bir çok mü’minler vardır. Buna kalıcı çözüm getiren otobüs firmalarına ben de rastlanmadım.
  Tek çare: Luleburgaz’da otobüsten inen kardeşimiz gibi yapmak lâzımdır. Bunun aynisini rahmetli Av.Bekir Berk ağabey de yapmış. Mevsim kış hava soğuk olduğu bir günde Bekir abi bir mahkemeye gitmek üzere yolculuk yapar. Vakit namazı geçikmesin ısrarla otobüs şöförüne bir tesiste veya uygun bir yerde durmasını talep eder, şöför: “Ben zaten geç kalmışım, duramam” der.
  Bekir abi: “O zaman dur ben ineyim” diyor.
  Otobüs durur, Bekir abi otobüsten indikten sonra, otobüs yoluna devam eder. Bekir abi de namazını kıldıktan sonra bir kamyon gelir, Bekir abi kamyonla seyahatine devam eder.
  Otobüsün lastiği yolda patlar, şöför epey bir zahmele patlak lastikle uğraştıktan sonra yola devam eder.
  Bekir ağabey, otobüsü geçer ilerde bulunan bir tesiste bekler, geçte olsa otobüs de gelir ayni tesiste mola verir.
  Bekir abiyi gören şöför şaşırır.
  Çetin kardeşim, ne zaman otobüs şöförleri hep böyle şaşkın kalsalar, sanırım o zaman artık namaz vaktlerine karşı hassas davranırlar, diyedüşünüyorum.
  Selam ve dua ile…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: