Ali İhsan Tola Ağabeyin Hayatı Kitap Oldu

İhsan Atasoy’un Said Nursi hazretlerinin talebelerinin hayatlarını ve hatıralarını bir araya getirerek hazırladığı çalışmalardan biri olan Ali İhsan Tola ağabeyin hayatı Nesil yayınlarından çıktı.

Özellikle genç kardeşlerimizin çok istifade edeceğini düşündüğümüz bu çalışmalar Said Nursi hazretlerinin hayatına ve davasına ve onun yanında bu davada yer alan bu nurlu insanların hayatlarına farklı açılardan bakmamıza vesile olacaktır.

Bundan önce de Said Nursi hazretlerinin talebelerinden Zübeyir Gündüzalp , Mustafa Sungur, Mehmet Feyzi Pamukçu, Hulusi Yahyagil, Molla Hamid Ekinci, Ahmet Feyzi Kul, Mehmet Kayalar, Ceylan Çalışkan , Bayram Yüksel ve Ali Uçar, Tahiri Mutlu, Bekir Berk gibi isimlerin hayatlarını kitaba aktaran İhsan Atasoy bu güzel çalışmaya Ali İhsan Tola ile devam etmektedir.

ALİ İHSAN TOLA kimdir?

Ali İhsan Tola, Üstad Bediüzzaman’ın harikulade hallere mazhar, maddi ve manevi ilimlerle mücehhez, çok yönlü, nev-i şahsına münhasır bir talebesidir. Nebatat, madeniyat ve ledünniyat gibi farklı ilimlerin sırlarına vakıftır.

Ali İhsan Tola, orman mühendisi olarak zaten bitki ve ağaçlarla ilgili bir bilgi altyapısına sahiptir. Ancak Üstad’la görüşmesi sırasında, bildiklerinin çok ötesinde, Üstad bilmediği çok derin sırlardan bahsederek onu hayrette bırakmıştır.
Sav’da risaleleri teksir ederken Üstad’ın himmetiyle bitkilerin esrarı kendisine açılır. Lokman Hekim gibi, bitkiler kendi dilleriyle konuşup neye yaradıklarını, hangi dertlere deva olduklarını ona anlatmaya başlarlar. O da birer şifa kaynağı olan bu bitkiler üzerinde çalışır, yanına gelen binlerce insana iman hakikatleriyle birlikte maddi olarak da şifa dağıtır. Soranlara, bu işi kendiliğinden yapmadığını, özel olarak tavzif edildiğini, asıl gayesinin Tıbb-ı Nebevi’yi ihya olduğunu ifade eder.Devamı Kitapta…
25.11.2012

Risale Ajans