Tarihçe-i Hayat Romenceye tercüme edildi

tarihce-i-hayat-romence-okunabilecekAvrupanın mahzun ve mazlum yerlerinden Romanya’dan, Bükreşten tüm abi ve kardeşlerimize binler selamlar.

Yaklaşık iki yıldır Bükreş’te bulunmaktayız.

Sizlere kısaca Romanya’yı  ve hizmetleri anlatıp, dualarınızı istirham ediyoruz.
Romanya çok eski bir geçmişe sahip. Bizans zamanında ise önemli bir konumu var. İtalyanca ile yakın bir lisana sahipler. Toplamda 22 milyon nüfusun 100.000 kişiye yakını Müslüman. İbadet açısından gerek devlet ve gerek halk ile herhangi sorunları yok. Romanya hükümeti herhangi bir sınırlama getirmiyor çok şükür. Burada bulunan Romenlerin İslamiyete bakışları çok müspet.

Cumartesi akşamları Risale-i Nur dersimizi yapıyoruz. Bu haftaki dersimize Bosna’dan Erdoğan abi ile İstanbul Ümraniye’den Coşkun abiler de katıldılar, çok feyizli ve bereketli oldu. Pazar günü beraber 230 km uzaklıktaki Köstence’ye gittik, oradaki kardeşler ile hoş bir gün geçirdik. Çok konukseverlik gösterdiler. Köstence yaklaşık 400 bin nüfuslu bir liman şehri. Merkezde 6 adet camii var ve ikisi Osmanlı yapımı. En büyük olanını yaptıran kişi kral 1. Karol. Müslümanların oradan göç etmemeleri için  camiyi yaptırmış. Civardaki köylerin hemen hepsinde birer cami var. En büyüğü ise Mecidiye’de. Burada çok sayıda Tatar Müslüman yaşıyor.

Romence tercüme çalışmaları ise devam ediyor. Tabiat Risalesi tercüme edildi, şu an tashih işi için uğraşılıyor. Muhtasar Tarihçe-i Hayat tercümesinde ise sona yaklaşıldı. İnşaallah bu ve diğer tercümelerden pek çok kişi istifade edecek.

Tüm abi ve kardeşlere mahsus selam eder dualarını bekleriz.

Romanya Risale-i Nur talebelerinden
Abdurrahim

Risale Haber