“İslam” Almanya-Hamburg’ta Artık Resmi Din Oluyor!

Almanya’da Müslümanlarla bir eyalet yönetimi arasında ilk kez ‘devlet anlaşması’ imzalandı. Müslümanların din ve inançlarının anayasal olarak koruma altına alınmasını sağlayacak anlaşma, onaylanması için eyalet meclisine gönderilecek.

Hamburg’un tarihi Belediye Sarayında gerçekleşen törende anlaşmayı hükümet adına Eyalet Başbakanı Olaf Scholz imzaladı.

Bu ayın sonuna kadar Hamburg eyalet meclisine gönderilmesi beklenen anlaşmanın onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Anlaşma Müslümanlar için yeni haklar getirmiyor. Ancak bayram tatili hakkı, dini eğitimi, ibadet ve defin hizmetleri, ibadet yerlerin inşaası gibi hakları bir kez daha garanti altına alıyor.

Olaf Scholz, törende yaptığı konuşmada anlaşmanın entegrasyon politikaları için çok önemli bir ilerleme olduğunu belirterek, ‘Bu anlaşmayla birlikte şehrimizde İslam’ın yaşandığını resmen kabul ediyoruz.’ dedi. Daha önce de Hıristiyan Kiliseleri ve Yahudilerle anlaşma imzalandığını hatırlatan Scholz, ‘Herkesin eşit muamele görmesi hukuk devletinin özelliğidir.’ şeklinde açıklama yaptı.

İslam kuruluşlarının temsilcileri ise anlaşmanın sembolik öneminin büyük olduğunu ve tarihi bir gün yaşadıklarını belirtti.

Hamburg’da Alevi toplumuyla da ayrı bir anlaşma imzalandı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, ‘Bu ‘Devlet Anlaşması’ ile köklerinin bulunduğu ülkede kabul edilmeyen Aleviliğin burada kabul edilmesiyle tarih yazıyoruz.’ dedi.

Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk, İslam’ın Almanya’ya ait olup olmadığının tartışıldığı bu günlerde Müslümanlarla ‘Devlet Anlaşması’ yapılmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Cihan