Kırklareli Bediüzzaman Mevlid Gerçekleştirildi

Kuran tilavetiyle başlayan, okunan mevlidden bölümlerle devam eden Kırklareli Bediüzzaman Mevlidinde İl müftüsü Hüseyin Demirtaş konuşmasında şöyle dedi. “Üstad Bediüzzaman büyük bir insandı bedel ödemiştir, kahır çekmiştir. Neşretmiş olduğu Risale-i Nurları tahrip edenler oldu bozanlar oldu sahtesini basanlar oldu Neden? Çünkü çok kıymetli idi, kıymetli şeylerin sahtesi yapılır. Bunlar kendilerine nurcu dediler fakat narcı çıktılar.

Müslüman fark edendir halkla batılı ayırandır. Kuran’ı Kerimde Allah (cc) “hakka batıl elbisesi giydiriyorsunuz.” Buyuruyor. Deccal asrındayız, tenekeyi boyayıp altın diye satıyorlar. Üstad Osmanlı’nın yıkılışının çöküşünün olduğu zamanda ortaya çıkmıştır. İşaretül icaz eserinde Kuran’ı Kerimi Peygamberin(sav) yazdığını söyleyenlere cevap vermiştir. Kuran’ı Kerim’in belagatını icaz ve iğcazını anlatmıştır.

Allah’ın rahmetinin izlerine baktırarak arzda dirilişi göstermiştir. “Dirilen kurbağa” google yazın öldükten sonra dirilmeyi görebilirsiniz. Üstad akılla zihni buluşturuyor. Bir çok alim üstadın gizli hayranıdır Okunması gereken üç şey vardır bunlar kainat, insanın kendisi ve Kuran’ı Kerim dir. Kuran’ı Kerimden ayetlerinden örneklerle Hakkın dilini halkın diline getiriyor. Alimi mürşit koyun gibidir kuzusuna süt verir. Üstadımız da Alimi Mürşittir.

“Bütün hocaların Üstadın kitaplarını okuması vaciptir”

Ateizme cevap için okumalıdır, asrın sefahati için okumalıdır, hizmet edebilmek için okumalıdır.

Üstad talebeleriyle birlikte birinci dünya savaşına katılmış ve esir düşmüştür. Diyanet ,Üstadı ve eserlerini her zaman tastik etmiş sena etmiştir. Üstadı seviyorum , takdir ediyorum, yolundan gidenlere saygı duyuyorum. Farklı tarikatlarımız olabilir yeterki ümmet bilinci taşısınlar. Kıblemiz bir davamız bir olsun. Süleyman Tunahan hazretleri ,Mehmet Zahit Kotku hazretleri hepsi kendi zamanlarinda rollerini oynadılar hepsinden Allah razı olsun şimdi sıra bizde.”

Abdülhamit Oruç Hocamız’da
Kuran’ı Kerimde ilk kelime, İkra olması, kitaplara iman, gerçek alimler peygamberlerin varisleridir. Tüm bunlar bize ilmin önemini anlatmaktadır kalemle yapılmasıni teşvik ettiğini Kuran’ı Kerim’den örnekler vererek açıkladı. Bediüzzaman hazretleri kılıçla değil ilimle hizmet etmiştir. İslam dini alimlerin mürekkebini şehitlerin kanından üstün tutarak ilmin önemini belirmiştir.
Allah (cc) her asrın başında dini anlatacak ümmeti irşad edecek bidatlardan ayıklayacak alimler göndermiştir.

Osmanlı Viyana kapılarına kadar dini götürdü her şeyin zevali vardır. Bazı şeylerin bozulmasıyla hıristiyan ve yahudiler hakim oldular müslümanların arasını bozdular namaz kılmayan müslümanlar oldu Sünnilerle Araplar’ın arasını açtılar. Darvinizm, materyalist gibi fikirlerle müslümanların kafalarını karıştırdılar. İlmin hak ve batılı vardır. Karl marks işçileri harekete geçirerek ateist fikirlerin dünyanın bir çok yerini etkisi altına aldırdı. Bununla yetinmediler dini cemaatleri bile bölerek parça parça ettiler. Böyle bir zamanda Süleyman Tunahan, Esat Coşan gibi zatlar çıktı bunlardan biri Bediüzzaman hazretleri idi.

Hakkı tavsiye etti, bunun için kuvvet kullanmadan şiddet kullanmadan. Her türlü zulme maruz kaldı. İslamın konuşulmasının yasak olduğu zamanlarda eserlerini ortaya koydu. Mücahittir kitaplari rafa kaldırıp. mavzerleriyle mücadele vermiştir esir düşmüş. Müelliftir yüz otuz parça kitap yazmıştır. Bu zamana uygun sekilde Kuran’ı Kerimi tefsir etmiştir. Hanımlara , gençlere hitaben kitaplar yazmıştır, tabiat risalesi, ihtiyar risalesi meyve risalesi , bu zamanın yaralarını tedavi etmiştir.

Pastör kuduz aşısını buldu o zaman buna ihtiyaç vardı aids hastalığı yoktu. Diyanet Risale-i nurlara sahip çıkmıştır. Üstad nereye saldırılmışsa orada olmuştur. Eskiden olduğu gibi hocanın söylediğine inanmıyor insanlar. Ben görmeden inanmam diyenlere Caminin mimarını gören yok ama eseri var diyerek eserden müessire götürmüştür. Kainat kitabını okumayı öğretmiştir.

Geniş bir katılımın olduğu Bediuzzaman mevlidinin ardından katılanlara kitap hediye edildi.

Çetin Kılıç