Asıl Musibet

Musibet, umumun günahlara girmesi neticesinde Allah’ın kullarına gönderdiği ikazdır. Depremde iman sahibi her kim varsa malı sadaka, canı şehit olarak kabul edilir. Acılar, yıkımlar elbette çok elem verici ama neticede ahiret yolcusu her bir Müslüman için çok güzel bir sonuç, cehennemden kurtuluş, cennete varış.

Asıl ağlanması gereken kalanlar, Allah bizleride şehitlik mertebesine ulaştırsın insaallah. Üzülelim, hatta çok göz yaşı dökelim, camilerde sabah namazlarında bir saf bile olmuyor, oysa namaz dinin direği, direk yıkılmış ev yıkılsa ne olur. Adam camide evliya ticarette eşkıya olmuş. Yalan dolu hayatlar, oysa Peygamberimiz (sav) Müslüman yalan söylemez buyuruyor. Faiz su gibi yenilir içilir olmuş, oysa faiz yiyen Allah’a ve Resulune savaş açmış gibidir. Zina; Müslümanların yaşadığı bir ülkede yasak bile değil. Helak edilmiş kavimlerin yaptıkları normalmiş gibi bir tavır var, dayatmalar var, özgürlükmüş gibi safsatalarla ümmeti Muhammed’e kabul ettirilme çalışmalarına şahit olduk maalesef.

Toplum olarak Müslümanlar olarak adeta bir seferberlik gibi toparlanma İslamı yaşama yaşatma gayretine girmeli, tebliğ vazifesini can hırış hane yapmalıyız. Şu anki farkına bile varmadığımız bu durum ahiret noktasında tüm yaşananlardan daha vahim. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Çetin KILIÇ