Diyanet’ten işitme engellilere büyük hizmet…

diyanet isitme engelliDiyanet İşleri Başkanlığı işitme engelliler için yeni bir hizmet başlattı. İşitme engelliler için camilerde işaret diliyle vaaz ve hutbe çalışması başlatan Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı, din eğitiminde birlik sağlamak amacıyla iki yıl önce başlatılan çalışmalar sonucunda Din Kültürü öğretmenleri, Kur’ an kursu öğreticileri ile Türk Dil Kurumundan üyeler ve işitme engelli kişilerle dini kavramlar sözlüğüne bağlı kalarak “Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğünü” hazırladı. İşitme engelli vatandaşlar için Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türk İşaret Dili ile Dini Kavramlar Sözlüğü” adlı eser, yaklaşık 800 adet dini kavramın işaret diliyle görsel açıklamasını içeriyor.
Türk İşaret Dili ile Dini Kavramlar Sözlüğü Bilgi Yönetimi ve İletişim Daire Başkanlığınca hizmete sunulan http://engelsiz.diyanet.gov.tr adresinden de web ortamında işitme engelli vatandaşlara hizmet verecek. Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web sitesinden de ulaşılabilen sayfada önümüzdeki günlerde işaret dili ile hutbe ve Kur’an’ı Kerim öğrenimi de yer alacak.
Öte yandan görme engelli vatandaşlarımız için “Dinimi Dinliyorum” adlı bir sayfanın hazırlık çalışmaları da sürdürülüyor.