Hollanda’da İmam Hatip Lisesi açılacak

İlk etapta iki tane açılması planlanan liseden mezun olacak gençler, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde eğitimlerini tamamladıktan sonra yeniden Hollanda’ya dönerek görevlerine başlayabilecek.

Projeyle yakından ilgilenen Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver, birçok Türk sivil toplum kuruluşuyla görüştüklerini ve bu konuda destek aldıklarını belirterek, hedeflenen lisenin bir yıl içinde açılmasının planlandığını söyledi.

Okulun resmi değil tamamen sivil bir girişim neticesinde açılacağını vurgulayan Ünver, bu konuda bir komisyon oluşturulduğunu, İmam Hatip Lisesi Vakfı kurma çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.

Hollandaca diline hakim imamlar yetiştirilecek

Türkiye dışında ilk kez bir Avrupa ülkesinde açılacak liseyi bitirenlerin daha sonra Türkiye’de ilahiyat eğitimi alacağını kaydeden Ünver, “Bu yolla Hollandaca diline ve kültürüne vakıf imamlar yetiştirilebilecek. Bunun çok faydalı olacağı düşüncesindeyim. Türkiye’de 4 yıllık ilahiyat fakültelerini bitiren bu gençlerimiz Hollanda’ya dönüp camilerde hizmet verebilecekler” dedi.

Hollanda devletinin de bu projeye sıcak bakacağını umduğunu vurgulayan Ünver, şöyle konuştu:

Çünkü yıllardır, ‘Hollanda’da görev yapacak imamlar bu ülke dili ve kültürüne hakim olmalı, burada eğitim alanlar arasından seçilmeli’ yönünde taleplerde bulunuluyor. Dolayısıyla bu proje bir anlamda Hollanda makamlarının talepleriyle de örtüşüyor. Doğrusunu söylemek gerekirse biz Hollanda makamlarının bu talebini yerine getirmek için yola çıkmadık ama, insanımızın ve gelecek nesillerimizin bu açılıma ihtiyaç duyduğunu gördüğümüz için bu çalışmaya başladık. Aklın yolu birdir fehvasınca böyle bir örtüşme de söz konusu olmuştur. Sonra İmam Hatip Lisesi projesi tamamen sivil bir inisiyatiftir. Resmi bir yönü yoktur.”

Bu okullardan mezun olacaklar Hollanda toplumuyla Müslümanlar arasında köprü görevi görecek

İlk etapta iki tane düşünülen lisenin sayısının çoğaltılmasına süreç içerisinde ve ihtiyaçlara bakılarak karar verileceğini anlatan Prof. Ünver, Hollanda’daki bu girişimin başta Almanya, Belçika ve Fransa olmak üzere Türk ve Müslümanların yoğun yaşadığı diğer ülkeler için örnek teşkil edebileceğini söyledi.

Türkiye’de İmam Hatip Liselerinden mezun olanların geçmişte ve şu anda toplum ve insanlığa önemli hizmetler verdiğini anımsatan Ünver, benzer bir sürecin Hollanda’da da yaşanmasını arzuladıklarını kaydetti.

Bu okullar Hollanda’nın yaranına olacak” diyen Prof. Mustafa Ünver, “Tamamen kendi dinamiklerimizden hareketle açılmasını kararlaştırdığımız bu okullardan mezun olacaklar Hollanda toplumuyla Müslümanlar arasında köprü görevi görecek, sağlıklı bir iletişim kanalı kuracaklar. Türkiye’den gelen imamlar dil eğitimi alıyorlar ama bu yeterli olmuyor. Ama buranın diline hakim imam ve hatipler, İslam’ın yüksek değerlerini ve Anadolumuzun insancıl örf ve adetlerini en iyi şekilde anlatabilecek. Bu yolla toplumun tüm kesimlerine ulaşmak mümkün olabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Radikal