Ahir zaman Müslümanı farklı olmalı!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bir toplumun kaliteli yaşam standardının yükselmesinin sadece ekonomik göstergelere bağlı olmadığını belirterek “Eğitim seviyesi de çok önemlidir. Çünkü ekonomik göstergelerden sonra insanların kaliteli yaşamı istemesi eğitimle alakalıdır.” dedi.

Moral FM’de Sabah Gündemi programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kaliteli Yaşam Endeksi’inde Türkiye’nin en son sırada olmasını değerlendirdi. Prof. Dr. Tarhan, Türkiye’nin ekonomik yapıya göre gelir yapısında en üst seviyeye çıktığını kaydederek, “OECD ülkeleri içinde Türkiye’nin hayat standarttı bakımından en alt seviyede olması anlamlıdır. Çünkü Türkiye dünyadaki birinci lig ülkeleri arasında sonuncudur.” yorumunu yaptı. Prof. Dr. Tarhan, hayat standartlarının yükselmesinin o toplum içinde yaşayan insanların bunu istemesiyle mümkün olacağını ifade ederek eğitim konusuna şöyle değindi: “Eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerde insanlar yaşam seviyesini yükseltmeye başlarlar. Şuan Türkiye’de eğitim seviyesi lise düzeyinde. Üniversite okuma oranı artınca insanların hayat standardı da artacaktır. Çünkü daha kaliteli bir yaşam isteyeceklerdir. Yalnız bununla birlikte o gençlere değer eğitimi de vermek gerekiyor. Eğer bu eğitim verilmezse bu sefer farklı sorunlar ortaya çıkar. Kısacası eğitim seviyesini Türkiye yükseltmedikçe bu sorunu aşamaz.

Genç kuşaklara kaliteli yaşamla birlikte bu dünyanın bir misafirhane olduğunu da öğretmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, “Yeni kuşakları elimizde tutmamız için bizim onlara dünyanın bir misafirhane olduğunu, ama bunun yanında kaliteli yaşamasını da öğretmemiz gerekiyor. Onları tamamen bu dünyadan soyutlayıp ‘bir lokma bir hırka’ ile olmaya davet edersek bu çağdan koparlar ve o insanları kaybederiz. Çünkü ahir zaman Müslümanı farklı bir Müslüman olmalı.” diye konuştu.

OECD KRİTERLERİ
OECD, endeksi hazırlarken ülkeleri konut, gelir, iş imkanları, toplum, eğitim, çevre, şeffaflık, sağlık, hayat memnuniyeti, güvenlik ve iş-özel hayat dengesi kriterlerinde değerlendirdi. Endeksin hazırlanmasında kullanılan 11 kriterin tamamı göz önüne alındığında Türkiye Brezilya, Şili ve Meksika’nın ardından sonuncu oldu. Listenin en üst sırasında ise Avustralya yer aldı.

Moralhaber.net