Peygamberimiz Ramazan’da aksiyon içindeydi!

Yazar Reşit Haylamaz, Hz. Peygamber’in Ramazan aylarında aktif bir şekilde İslam dinini anlatmak için çalıştığını, oruç ayında işlerini yavaşlatmayı düşünmediğini söyledi.

Malatya Dini Yayınlar ve Kitap Fuarı çerçevesinde Işık Yayın Grubu davetiyle Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Reşit Haylamaz, Hz. Peygamber’i hayatından kesitlerle ve günümüze bakan yönleriyle dinleyicilere anlattı. Hz. Muhammed’in bütün insanlara ulaşmak için çırpındığına işaret eden Haylamaz, Peygamber Efendimiz’in çok zor şartlarda peygamberlik yaptığına dikkat çekti. “O’nun yaşadığı hayat kıyamete kadar insanlar için örnektir.” diyen Haylamaz, “Problemlerimize kalıcı, doğru çözümler bulmak istiyorsak onun hayatına bakmamız, onun hayatını örnek almamız yeterlidir.’ dedi.

Peygamber Efendimiz’in tavrını hep diplomasi ve anlaşmadan yana koyduğunu anlatan Haylamaz, “İnançlı insanlar açısından Asrı Saadet’te işler aynen bugünkü gibi hatta kat be kat zorluklarla dolu idi, o zaman da kargaşa vardı. Daru’n- Nedve gibi yerler yalan haber merkezi idi ve ilk ve en önemli stratejileri de Müslümanları kötüleme ve yaftalama idi ve bu yönde jurnalcilik yapıyorlardı.

Burada önemli olan ise Peygamber Efendimiz’in onlara karşı tutumu idi. Onlara kendi hareket tarzlarında davranmıyordu. Aksine müspet hareketten yana idi ve gerginliğe fırsat vermiyor ve eğer elektrikli bir ortam varsa bunu minimize etmeye çalışıyordu.

Çünkü gergin ortamda mesajların doğru ulaştırılamayacağının, diyalog ortamının kurulamayacağının farkında idi. Bir gün bile ‘yeter be’ demedi. Gönlü çok engindi.”

Hz. Muhammed’in toplumun yüzde yüzünü kazanmaya kendisini adadığını vurgulayan Reşit Haylamaz, ‘Efendimiz şu topluma gelseydi, Mekke’de yaptığını yapardı; kapı kapı dolaşırdı. Herkesle, diyalog kurabileceği bir zemin oluştururdu.’ şeklinde konuştu.

Hz. Peygamber’in Ramazan aylarında da aksiyon içinde olduğunu vurgulayan Haylamaz, “Efendimiz Hakka yürüdüğü gün arkasında ona kin ve nefretle bakan hiç kimse yoktu. Ramazan’ın yüzde 50’sini sürekli aktif geçirmişti. ‘Ramazan geldi hayatı biraz rölantiye alalım’ demedi. Bugün de biz aynı şuurda olmalıyız. Sıcaklık bahane ise Mekke ve Medine buradan daha sıcaktı. Günler o zamanda uzundu. Bugün bizim elimizde imkanlar o zaman yoktu. Sahur da bir zemzem ve hurma ile iktifa ediyordu. Efendimiz gibi Ramazan ayını yaşamak istiyorsak hedeflenen istikametten koşturmadan zerre kadar taviz vermemeliyiz” diye konuştu.

Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı, 23. kez düzenledikleri Dini Yayınlar ve Kitap Fuarı’nın ilgi gördüğünü belirtti.

Konferans sonunda Reşit Haylamaz, okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Cihan