Risale-i Nur Mütercimleri Toplantısı Sona Erdi

Ruba Vakfı tarafından Hamidiye Kültür ve Eğitim Vakfı’nın Topkapı’daki hizmet binasında düzenlenen ve beş gün süren 1. Uluslararası Risale-i Nur Mütercimleri Toplantısı sona erdi.

Dünya çapında tercüme yapmış ve yapmakta olan mütercimler tecrübe ve birikimlerini paylaşmak üzere Ruba Vakfı’nın öncülüğünde bir araya geldiler. Toplantı süresince Risale-i Nur’ların dünya dillerine tercüme edilmesi ile ilgili temel meseleler ele alınarak detaylı müzakereler yapıldı.

Program hakkında bilgi veren Ruba Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Kıray: “Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ağabey ve kardeşlerimizle beraber Risale-i Nur tercümelerinin kalitesinin arttırarak daha fazla insana ulaştırılmasına katkıda bulunacağız.” dedi.

Toplantıya katılan bazı isimlerin düşünceleri şöyle:

Umarul Farooque Saquafi- Hindistan:
Risale-i Nurlar, Kur’an’ı mükemmel ve mantıki deliller sunarak izah ediyor. Hem tercümesini yapıyorum hem de oldukça istifade ederek terakki ediyorum. Bediüzzaman Hazretlerinin yaşadığı topraklarda bulunmaktan son derece memnunum.

Prof. Dr. Quivido T. Origires- Filipinler:
Bediüzzaman sadece Müslüman aleminin değil, Hıristiyanlığın da, tüm dünyanın da düşünürüdür. Müslümanlara olan negatif düşüncelerim Bediüzzaman’ı okuyarak tamamen değişti. Şimdi ise onu daha iyi anlamak için Türkiye’ye geldim. Umarım çok şey öğrenip ülkeme dönerim.

Favzi Bahreisy- Endonezya:
Risale-i Nur, iman hakikatlerini en güzel anlatan tefsirdir. İman hakikatlerini akli deliller sunup ispat ettiği gibi, kalp de, ruh da istifade ediyor. Risale-i Nurları kendi dilime tercüme etmekten çok memnunum. İnşallah, Endonezya’da Risale-i Nurlar daha çok yayılır. Dua ediniz.

Jumah Madati- Tanzanya:
Bu nur ışığı Türkiye’den çıkıp artık bütün dünyayı sarıyor. Bediüzzaman’ın yaptığı tebliğ modeli çok önemli. Risale-i Nurlar artık bizim de malımız. Böyle bir alimin bu topraklarda çıkması İslam alemi için çok önemli ve kısa zamanda Türkiye Bediüzzaman ve eseleri sayesinde İslam aleminin lideri olacaktır.

Program yat ve iki günlük Isparta gezisiyle sona erdi.

Ömer Çelebi / Risale Haber