Rus gençler huzuru İslam’da buluyor

Rus gençler huzuru İslam’da buluyor
 
Uyuşturucu ve alkol batağından İslam’ın huzuru ile kurtulan gençlerin hikayesi Amerikan basınına da yansıdı…

Bilhassa son dönemde, ırkçı saldırılar ile tüm dünyaya adını duyuran Rus gençliğinde, bir başka yüz daha var; son yıllarda İslam’la tanıştıktan sonra değişen hayatları ile çoğu Rus asıllı binlerce genç… Müslüman olan ve bu hayatı tüm gerekleriyle yaşamaya başlayan Rus gençler, Amerika’nın önde gelen gazetelerinden Washington Post’ta yer alan bir haberle ele alındı.

Gazetenin internet sitesinde, “İnanç arayışı içindeki genç Ruslar İslam’a dönüyor” başlığıyla yayımlanan dört sayfalık haberde, Almetyevsk şehrinde yaşayan Rustem Saraçev’in hikayesi üzerinden, bir kısmı Müslüman asıllı Rus ve Tatar gençlerin İslam’la değişen hayatları anlatıldı.

İlk defa bir camiye ayak bastığında, bir gece önce katıldığı partide sızana kadar içen bir Rus genci olduğu anlatılan Rüstem, vodkaya ayda 500 ruble harcadığını belirtti.

Şimdi ise, Volga’nın doğusundaki bir camide, uzun sakalı ve traş edilmiş saçlarıyla konuşmuş Washington Post muhabiri ile…

“NAMAZDAKİ HUZURDAN ETKİLENDİM”

Eylül 2006’da, bir Ramazan günü, daha 17 yaşındayken ayak bastığı bu camiye, neden geldiğini hatırlamıyor.

“Şok oldum,” diye hatırladığı o günü şöyle anlatıyor Rüstem Saraçev:

“Nerede olduğumu anlayamadım. Etrafımda sadece gençler vardı, hepsi bana çok iyi davrandı. Aralarında eski parti arkadaşlarım vardı. Onlardan biri olan Almas Tikhonov huzurla namaz kılıyordu. Sanırım en fazla onun bu duruşundan etkilendim.

O yıllardaki Rüstem’i “geleceği olmayan bir holigan” olarak niteleyen Rus genç, 2 yaşındayken Sovyetler Birliği’nin çöktüğünü, Çeçenistan’daki ilk savaşın o 9 yaşındayken başladığını, 12 yaşında ise 11 Eylül saldırılarının meydana geldiğini belirterek, tüm hayatının “paramparça” bir ortamda geçtiğini ifade ediyor.

Haberde Rus gencin inancının hayatına huzur getirdiğine vurgu yapılırken, “eğer herhangi bir siyasi faaliyeti olsaydı Rus yetkililer onu uzun zaman önce içeri atmış olurdu” ifadesi kullanılıyor.

“AİLEM SONUNDA MÜDAHALEDEN VAZGEÇTİ”

Camiye gitmeye devam ettikçe içinde hissettiği huzurun arttığını belirten Rüstem, bir süre sonra eski arkadaşlarının alaylarından ve hakaretlerinden etkilenmemeye başladı. İçmekten vazgeçmek birden gözüne çok kolay göründü, geceleri parti için evden kaçmak içinden gelmedi.

Kazan’a 4 saat uzaktaki Almetyevsk’te, insanların maddi yoksulluk değil manevi yoksunluktan muzdarip olduğunu anlatan Rus genç, İslamiyeti kabul ettiğinde herkesin “iman ile doğduğunu” öğrendiğinin özellikle altını çiziyor.

Anne ve babasının başta seçimine büyük tepki gösterdiğini belirten Rüstem, “Önceleri kavgalar ve tartışmalar vardı. Ama ben eve geç ve sarhoş geldiğimde bana daha çok kızarlardı. İçmekten vazgeçip hayatımı düzene sokunca, müdahale etmekten vazgeçtiler” diyor.

“İLK KURBAN..”

Bu yıl ilk kez, kurban ibadetini yerine getiren Rus genç, kestiği koyunun ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaşmasından duyduğu mutluluğu anlatırken, Almetyevsk’de şimdiye kadar en fazla kurban kesilen Bayram olduğunu da sözlerine ekliyor.

Rusya’da devam eden “radikallik” tartışmalarına ve ırkçı saldırılara rağmen, İslam’ın kendisine iç huzuru vermesinden başka bir şeyin önemi olmadığını kaydeden Rüstem, “Bir seçeneğim vardı: Ya sokak – Alkol ve sigara ve tüm bu şeyler,  ya da çok hoş bir atmosfer ve hoş insanlar” diye özetliyor değişen hayatını…

Rusya’da farklı geçmişlerden, farklı hayatlardan, farklı nedenlerle İslam’a yönelen binlerce genç olduğuna dikkat çekilen haberde, Rüstem Saraçev ve diğer genç Müslümanların dinlerini öğrenmek, imanlarını derinleştirmek için mücadeleye devam ettikleri kaydediliyor.

Dünya Bülteni – www.RisaleHaber.com