Tefekkür Gafleti İzale Eder

Şuurlu bir insan semaya başını çevirince ne görür?

Güneşin,ayın yıldızların haşmeti ona ne söyler?

Yağmur, gök gürültüsü ona neyi anlatır ?

Nizam, intizam, zamanlama gibi mükemmelikler kimden bahseder? Bunları yaratan birisini anlatır Onu O nun büyüklüğünü söyler elbet.

Ya Peygamberimiz(sav), sahabe efendilerimiz, evliyaullah, veli zatlar, yaşantılarıyla, dürüstlükleriyle ahlak ve edepleriyle,ilim ve insanlığa kazandırdıklarıyla ayrıca yaşadıkları dönemin huzur ve güvenli oluşu, bir birleriyle, aileleriyle, çocuk ve komşularıyla olan mükemmel münasebetleri?

Bunları terbiye eden eğiten birinden bahseder.

Başta insan denen varlık olmak üzere tüm canlıların tüm ihtiyaçları tam zamanında ve yeteri kadar verilmesi, havanın ve suyun bileşenleri ,elde edilmesinin kolaylığı, gıdaların midelere vs organlara uyumluluğu, faydalı olması beslemesi ayrıca enerji ve şifa vermesi,bütün bunları ikram eden Birini söyler Birini anlatır.

Çevremizde olup bitenleri gözleyen şuurlu bir insana , ağacın yaratılışı yaprağının meyvesinin oluşumunu görmesi, doğan yavruyu, onun büyümesini fark edebilmesi, çiçeğin açmasını , koku vermesini hayretle izlemesi, tüm bunların olması için olması gerekenlerin tam ve eksiksiz olması yağmur, toprak, güneş, su ,anne, şefkat gibi zahiri ve batini şeylerinde hazır ve nazır olması. Bütün bunların bir yaratıcısının olduğunu ve o yaratıcının çok şevkatli olduğunu anlatır.

Yaratılmışların çokluğu, güzel hatta birer sanat harikası olduğu çiçeğin rengi ve kokusu kadar bülbülün sesi tavus kuşunun mest edici güzelliği yavruların sarılasıca ve sımsıcak oluşları, tüm varlıkların vücüt ve azalarının boy adet gibi birbirlerine uyumlu olması, göz, burun sayısı parmak kol bacak ölçüleri şaç kaş diş renk ve yapıları ayrıca yerli yerinde olması bunları yaratanın ilim sahibi ve cömert olduğunu söyler.

Tüm bunları görmemiz için verilen gözün, aklın, şuurun hikmetini düşünmeli şükretmeli , dönüp bir daha , bir daha bakmalı akletmeli  yine şükretmeliyiz.

İnsanlığımız  düşündüğümüz ve şükrettiğimiz kadardır.

Çetin Kılıç / Lüleburgaz

NurNet.Org