Endonezya, Bediüzzaman’ın talebelerini ağırladı

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu,

On bin kilometreden dünyanın en kalabalık nüfusunun yaşadığı Endonezya’dan binler selam. Üstad Bediüzzaman’ın halen hayatta olan bir kaç talebesi arasında olan Ahmet Aytimur ve Hüsnü Bayram ağabeylerin Endonezya’yı ziyaretleri münasebetiyle medar-ı şevk olan hizmetlerden bahsetmek istiyoruz. O yaşlı halleriyle buralara kadar gelmeleri bizlere kuvve-i maneviye oldu elhamdulillah.

19 Ocak perşembe günü akşamı ağabeyler Endonezya’ya geldiler. Derslerimize iştirak eden Türk kardeşlerle havaalanından abileri alıp dersaneye geldiğimizde Endonezyalı Profesör Andi Faisal hoca bizi karşıladı. Akşam yemeğinden sonra mezkur profesör Üstad ve risalelerle alakalı suallerini abilere tevcih etti.

Cuma günü kahvaltıdan sonra Güneydoğu Asya’nın en büyük camisi olan İstiklal Camiinde cuma namazını eda ettik. Namaz sonrası Endonezyalı Dr. Muhbib hoca ile beraber Endonezya Alimler Meclisi’ni ziyaret ettik. Bu meclis Endonezya’daki bütün islami cemaatlerin üye olduğu, dini konularda hükümete danışmanlık yapan ve fetva veren bir kurumdur. Kurumun dışişlerinden sorumlu alimi olan Muhyiddin Junaedi bizleri karşıladı. Türkiye’deki islami inkişafı takip ettiklerini memnuniyetle bizlere belirterek Risale-i Nurlar’dan haberdar olduğunu ifade etti.

Ahmet Aytimur ve Hüsnü Bayram abi de bir konuşma yaptılar. Risale-i Nurların ehemmiyetinden, bir iman davası olduğunu ifade ettiler. Risalelerin hangi zor şartlarda yazıldığını ve neşredildiğini izah edip Üstadın alem-i İslamın ittihadını isteyip onun için dua ettiğini aktardılar. Bir takım Arapça külliyat ve Endonezya lisanındaki tercümelerden ağabeyler hediye ettiler. Endonezyalı alimlerin risalelere sahip çıkması temmennisinde bulundular. Cuma akşam Türk kardeşlerle ders oldu.

Cumartesi günü ikindi namazından sonra Prof. Nabila Lubis ablanın daveti üzerine ağabeylerle kendisini ziyarete gittik. Hanımlar dersine istirak eden hanımların da hazır olduğu bu ziyarette Hüsnü Bayram abi hanım hizmetlerine sahip çıktığı için Nebile hocayı tebrik etti. Hanımların Üstad ve risalelerle alakalı suallerine Hüsnü Ağabey cevap verdi.

Cumartesi akşamı yatsı namazına muteakip Endonezyalı öğretim üyeleri ve üniversite talebelerinin iştirakiyle dersanemizde ders oldu. Yaklaşık 35 kişinin iştirak ettigi bu derste 33. Sözden Endonezya lisanında ders okundu. Ders sonrası cemaat ağabeylere soru sordular. Bir sualde “Türk halkının nazarında Said Nursi kimdir? Bir evliya midir?” diye soruldu. Diğer bir sualde “Risale-i Nurlarda egitim prensipleri nedir?” Ve “Ağabeylerin kaç sene Üstad hazretlerine hizmet ettikleri” soruldu. Agabeyler Üstadın kendisi için Hadim-ul Kur’an dedigini ifade ettikten sonra müceddid olduğundan bahsettiler. Sonrasında Risale-i Nurların hangi zor şartlar altında yazıldığını, Risale-i Nur hizmetindeki yaşamış oldukları hatıraları anlattıktan sonra derse son verildi.

Pazar günü öğleden sonra Türk kardeşlerle yapılan mutad Türkçe dersimiz yapıldı. 21. Söz ve 30. Lem’a’dan ders yapıldı. Çay esnasında derse iştirak eden kardeşlerimiz Ağabeylerden hatıralar dinlediler. Pazar günü akşamı Risale-i Nurları Endonezya lisanına tercüme eden Fevzi hocayı ziyarete gittik. Kendisinin evinin ön tarafında her Pazar akşamı sohbet oluyor. Bu sohbete iştirak ettik. Yaklaşık 50 kişinin iştirak ettigi bu sohbette Uhuvvet Risalesinden ders yapıldı. Ders sonrasi niye alem-i İslam’da tefrikalar oldugu ve bunun çözümünün ne oldugu soruldu. Bu suale ağabeyler cevap verdiler. Cemaatle yatsı namazı eda edildikten sonra mezkur sohbetten ayrıldık.

Ayrılık vakti gelmişti. Pazar gününün gecesi abileri Filipinler’e gitmek üzere havaalanından yolcu ettik. Ağabeylerin bu ziyareti buradaki cemaate şevk kaynağı oldu.

Endonezya Nur talebeleri