Londra’da “Risale-i Nur’a Giriş” Eğitim Programı Düzenlendi

İngiltere’nin başkenti Londra’da, University of London’a ait Birkbeck College seminer salonunda, “An Introduction to Said Nursi’s Risale-i Nur” konulu bir günlük eğitim programı düzenlendi.

Oragnizatörlüğünü http://islamiccourses.org/ websitesinin yaptığı ve Londra Risale-i Nur Research Center, Mevlana Rumi Center ve İİKV’nin de desteklediği programa ilgi büyüktü. 12 Ocak Cumartesi günü sabah 09:00 da başlayan programda Dr. Colin Turner, Dr. Hasan Horkuc ve Kerim Balcı çeşitli konularda katılımcılara seminerler verdiler. Dr. Hasan Horkuc’un vermiş olduğu Said Nursi’nin hayatı ile ilgili bilgilerin ardından Kerim Balcı da Said Nursi nin hayatından bazı kesitler anlattı. Daha sonra Durham Üniversitesi’nden Dr. Colin Turner “Major Themes in The Risale-i Nur” “Risale-i Nur’un Ana Temaları” başlıklı konuşması büyük ilgi topladı. Katılım ücretinin 20 Paund (50tl) olduğu bir günlük eğitim programına katılanların büyük çoğunluğu gençlerden oluşmakta.

Organizatörlerden Sayın Mizan Raja, Nursi’den bütün dünyanın öğreneceği çok şeyin olduğunu, bu saate kadar öğrendiklerimizi artık hayata geçirmemizi ve dünyaya duyurmaya çalışmamız gerektiğini ve herkesin üzerine büyük görevler düştüğünden bahsederek, bu gibi programların İngiltere’de daha da gelişerek devam etmesi konusunda çaba göstereceklerini belirtti.

Kaynak: İİKV